Schronisko na Śnieżniku – Międzygórze

Do tej pory morze było jednym z głównych kierunków wakacyjnych wyjazdów Polaków. Jednak od kilku lat można zauważyć zmianę w tej kwestii. Coraz popularniejsze stały się wyjazdy w góry. Popularnością cieszą się nie tylko Tatry, ale również Bieszczady i Sudety. Właśnie w tych ostatnich bardzo dynamicznie rozwija się turystyczny sektor gospodarki. Samorządy terytorialne zaczynają dostrzegać potencjał przyrody i zabytków regionu, również prywatni przedsiębiorcy chętniej otwierają się na ten sektor.

Przykładem turystycznego rozwoju Sudetów może być Kotlina Kłodzka i wieś Międzygórze. Znajduje się ona nieopodal czeskiej granicy. Historia miejscowości liczy około czterystu lat, jednak znaną z dzisiejszych czasów formę Międzygórze nabrało w dziewiętnastym wieku, dzięki księżnej Mariannie Orańskiej.

Międzygórze jako miejsce wypoczynku na pewno nikogo nie rozczaruje. Szeroka baza noclegowa przyjmuje rokrocznie masy turystów. Rezerwacji noclegów można dokonać przez internet. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać hasło: „baza noclegów Międzygórze”, a otrzymamy wiele ofert proponowanych przez tutejsze hotele, hostele, pensjonaty lub kwatery prywatne. Szeroki wachlarz możliwości noclegowych sprawia, że każdy znajdzie tu odpowiednie dla siebie miejsce do spania.

Jedną z atrakcji Międzygórza jest znajdujące się na pobliskim Śnieżniku schronisko. Zbudowano je na wysokości ponad tysiąca dwustu metrów na zachodniej stronie góry. Historia schroniska rozpoczyna się w 1940 roku. Wtedy to księżna Marianna wraz ze swoim ojcem weszła na szczyt Śnieżnika. Rozciągający się stamtąd widok tak bardzo jej się spodobał, że ponad trzydzieści lat później postanowiła wybudować tam gospodarstwo. Po drugiej wojnie światowej obiekt wyremontowano i urządzono w nim schronisko. Obiekt kilkukrotnie zmieniał właściciela. Obecnie należy do PTTK. Od 2001 roku schronisko nosi imię Zbigniewa Fastnacha – wieloletniego dzierżawcy schroniska i miłośnika gór. Sprzed schroniska podziwiać można widok na sąsiednie wzgórza – Czarną Górę oraz panoramę Rowu Górnej Nysy. Schronisko jest popularnym obiektem, podobnie jak sam Śnieżnik. Bardzo dużo turystów jak i miejscowych, chętnie podejmuje się trudu zdobycia tego najwyższego w swoim paśmie szczytu górskiego.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *