Tropem gwiazd w stolicy Polskiej Piosenki

Opole to niezwykłe miasto, o wielowiekowej tradycji. Jego początki sięgają X w. Położone nad Odrą, zamieszkałe przez ponad 100 000 mieszkańców, kusi turystów licznymi zabytkami. Jednak w całym kraju słynie przede wszystkim z jednego wydarzenia, organizowanego cyklicznie Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej (katalog Facebooka). Za każdym razem zjeżdżają się na nie czołowi artyści, debiutanci i liczne grono gości. Zabawa odbywa się w Amfiteatrze Tysiąclecia. Każdy zapewne zna jego charakterystyczną bryłę z transmisji telewizyjnych. Z pewnością warto zobaczyć go osobiście, wspiąć się na trybuny, czy wejść na scenę i poczuć się jak jedna z gwiazd.

Ciekawym miejscem powiązanym bezpośrednio z festiwalem jest Muzeum Polskiej Piosenki. Można obejrzeć tam wiele eksponatów związanych nie tylko ze słynnym wydarzeniem muzycznym, ale ogólnie, z muzyką rozrywkową i jej twórcami. To tutaj znajdują się różnorodne plakaty promujące występy artystów. Godna podziwu jest ich zachwycająca różnorodność. Zwiedzający mają okazję obejrzeć kolorowe kostiumy sceniczne. W muzealnym archiwum mieści się ogromna kolekcja płyt z polską muzyką. Goście mogą cofnąć się w czasie, oglądając historyczne zdjęcia poświęcone muzykom. Ślady Festiwalu znajdują się dosłownie na każdym kroku.

Na deptaku pod ratuszem, stworzona została Aleja Gwiazd (katalog Wikipedii), w postaci płyt chodnikowych z nazwiskami wybitnych osobowości z dziedziny muzyki. Przed jednym z kultowych lokali można zobaczyć także odciski dłoni artystów. Nieopodal malowniczego Mostu Groszowego, znanego wśród Opolan jako Zielony Mostek, znajduje się słynna naleśnikarnia, w której można w okresie festiwalu spotkać sławy polskiej muzyki rozrywkowej i spróbować doskonałych francuskich naleśników. W związku z tak dużą popularnością, miasto musi być odpowiednio przygotowane do sporej liczby odwiedzających. Kwestia noclegowa jest znakomicie rozwinięta. Dodatkową atrakcję wielu miejsc noclegowych stanowi historia (katalog Meteora). Goście mają możliwość skorzystania z hoteli, kwater prywatnych, czy schroniska młodzieżowego.

Oczywiście nie samym Festiwalem Opole stoi. Znaleźć tu można cudowne trasy spacerowe wśród zieleni, plażę, kąpieliska „Bolko”, jeden z najpiękniejszych w Polsce Ogród Zoologiczny. Warto wspiąć się na Wieżę Piastowską by podziwiać z niej panoramę miasta, czy popłynąć statkiem w krótki rejs po Odrze. Doskonałym pomysłem jest zwiedzenie skansenu, Muzeum Wsi Opolskiej, w którym często organizowane są związane z tradycją i kulturą imprezy, czy targi rzemiosła. Odwiedzając Stolicę Polskiej Piosenki trzeba koniecznie przejść się na spacer wieczorem, by podziwiać Opolską Wenecję, czyli kolorowo podświetlone budynki nad Młynówką, do złudzenia przypominające te znane z Północnych Włoch. Ze względu na różnorodność ciekawych miejsc i wydarzeń warto zatrzymać się w Opolu na dłużej.

4 Comments

  1. Pati_de

    W Opolu nie byłam nigdy, ale mam do was pytanie chłopaki. Wybieram się do Łodzi za miesiąc i chciałabym wynająć pokój dla 4 osób w dobrych warunkach i rozsądnej cenie. Możecie podrzucić jakiś namiar?

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *