Wiatrak typu holenderskiego w Rynie

Ciekawi nas, ilu z was kiedykolwiek zastanawiało się, czy warto rozprawiać na temat budynków wiejskich? Mimo szczerych chęci spodziewamy się raczej negatywnych odpowiedzi. Nie musicie się jednak przejmować tym stanem, ponieważ nie jest to do końca wasza wina. Budynki wiejskie na przestrzeni lat nie ulegały spektakularnym zmianom, więc nie są one łatwym do zachwytu celem. Warto jednak na ich temat choć cokolwiek wiedzieć, aby w przyszłości, przy okazji jakiegoś wyjazdu, zainteresować się tym typem budowli, który, mimo że ustępuje niewątpliwie swym sakralnym siostrom, również wart jest uwagi.

Aby przekonać Was do tego typu budowli zaprezentujemy wiatrak typu holenderskiego, które znajduje się na pograniczu, pomiędzy architekturą wiejską a świecką. Jednym z takich wiatraków jest budowla, którą możemy znaleźć przy drodze między Mrągowem a Rynem. W niedalekiej odległości od drugiego z miast znajduje się dziewiętnastowieczny wiatrak typu holenderskiego, który znać możemy chociażby ze słynnej walki z wiatrakami lub krajobrazu Niderlandów. Budynek, o którym mówimy powstał w roku tysiąc osiemset siedemdziesiątym trzecim na zlecenie jednego z wyżej urodzonych mieszkańców niedaleko położonego dworu. Oczywiście wiatrak przez dość długi czas pełnił swoją funkcje, zaopatrując okoliczne domostwa w mąkę i inne produkty pochodzące od zbóż. Warto również wiedzieć, że w dwudziestym wieku budynek ten został uszkodzony, a także poddany gruntownej renowacji. Mimo wszystko bez problemu dostrzeżemy na nim tak zwany ząb czasu, który odbił na nim swoje piętno. Niestety samą budowlę zmuszeni będziemy podziwiać z oddali, ponieważ jest ona od pewnego czasu własnością prywatną.

Wybierając się na urlop w te strony, nie możemy zapomnieć o konieczności wynajęcia jakiegoś pokoju. Na szczęście Ryn posiada rozbudowaną infrastrukturę noclegową (meteor-turystyka.pl ➱ noclegi Ryn ), która zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów, a okoliczne pensjonaty oraz domy wczasowe w żaden sposób swoim poziomem nie odbiegają od norm światowych. Reasumując, wiatrak typu holenderskiego jest budowlą, którą warto zobaczyć na własne oczy, aby sprawdzić jak wyglądało życie niecałe dwieście lat temu, ponieważ tak naprawdę od tamtych czasów nie minęło aż tak dużo czasu. Pamiętajmy jednak o tym, że należy on do prywatnej osoby, która może nie życzyć sobie prób wtargnięcia do budowli.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *