Z serii polskich uzdrowisk: Wysowa-Zdrój

Czego pragnąć może współczesny turysta? Niegdyś głównym celem była zwykła chęć wybrania się poza swoje miejsce zamieszkania, poznania czegoś nowego. Czasami zdarzały się zorganizowane wyprawy w celach leczniczych. Dzisiaj przeciętny turysta pragnie umiarkowanych wydarzeń kulturalnych, przepięknych widoków – które z pewnością zobaczymy na Śnieżniku [o czym pisaliśmy ostatnio] – bogatej historii, nowych znajomości i świetnej infrastruktury turystycznej, która pozwoli wygodnie spędzić cenny czas i mieć wszystkie problemy z głowy. Większość z tych założeń, o ile nie wszystkie, spełnia Wysowa-Zdrój. To wyjątkowa wieś, posiadająca status uzdrowiska od stosunkowo niedługiego czasu, położona na południu Polski, w otoczeniu gór Beskidu Niskiego [więcej na Wikipedii]. Przepiękne widoki, jakie rozciągają się z tej wsi, ale również na nią, sprawiają, że z reguły każdemu choć na chwilę braknie oddechu w piersi.

Baza noclegowa [informacje na stronie Meteora] jest dobrze rozbudowana, noclegi cieszą się popularnością, ale też panuje tutaj duża konkurencja o turystę, dlatego łatwo jest znaleźć ofertę, która nas zadowoli.

Rzeczywiście przyroda tutejsza oraz estetyka całej okolicy to coś, co połechta podniebienie najbardziej wymagającego znawcy przyrodniczego piękna. Nie brakuje w tej miejscowości miejsc, jakie koniecznie trzeba zwiedzić, ale zdecydowanie trzeba także wybrać się na szlaki turystyczne prowadzące przez góry Beskidu Niskiego, aby w pełni docenić wszystkie zalety oraz wyjątkowość całej okolicy.

Wysowa-Zdrój to miejscowość pełniąca jak najbardziej dwie funkcje, turystyczną oraz uzdrowiskową. Oczywiście jedna funkcja w tym momencie nie może istnieć bez drugiej. Najlepszym rozwiązaniem na wszelkie dolegliwości i udany wypoczynek, czyli tak zwany „restart” są oczywiście odpowiednie zabiegi w połączeniu z pewnego rodzaju aktywnościami fizycznymi. A szlaków zarówno turystycznych rowerowych, jak i pieszych nie zabraknie!

Naszą przygodę z tą miejscowością powinniśmy jednak zacząć od zwiedzania jej centrum, tu znajduje się cerkiew Michała Archanioła wybudowana w 1779 roku, która jest czynna do chwili obecnej. Obok niej stoi jeden z interesujących pomników przyrody, jakim jest licząca sobie ponad 400 lat lipa. W Wysowej koniecznie musimy też napić się zdrowotnych wód z Pijalni Wód Mineralnych. Pijalnia jest urządzona równie estetycznie i wpisuje się w cały krajobraz.

2 Comments

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *